Lani razdelili 18 ton viškov hrane

V mestni občini Velenje od meseca marca 2014 izvajamo projekt Viški hrane, katerega glavni namen je organizirati prevzem in predajo hrane, ki je pred iztekom roka uporabnosti in bi jo drugače trgovci ob koncu dneva dali v uničenje. Hrano v Velenju donirajo Mercator, Interspar Šalek Selo, Interspar Velenjka ter Spar Center. V letu 2015 smo razdelili 18 ton sadja, zelenjave, žit, testenin, pečenega mesa, sendvičev ter ostalih mesnih izdelkov. Razdelili smo 53 tisoč kosov kruha, pekovskega peciva, mlečnih izdelkov, mleka ter jajc.

Skupna vrednost razdeljenih viškov hrane znaša več kot 81 tisoč evrov.

Največjo količino hrane smo razdelili decembra, in sicer 2 toni, najmanj pa avgusta, ko smo razdelili tono hrane. Prevzem hrane poteka vsak dan po obratovalnem času trgovin, tudi med vikendi in prazniki.

Krovno projekt koordinira Zveza Lions klubov Slovenije, v Velenju pa prevzem hrane organizirajo prostovoljci Lions kluba, Rotary kluba Velenje, Območnega združenja Rdečega križa Velenje ter Strokovnega sveta za socialna vprašanja pri Območni organizaciji Socialnih demokratov Velenje, ki vsak večer viške hrane dostavijo v zbiralnico, kjer jo primerno shranijo do jutra. Zjutraj hrano izmenično prevzamejo prostovoljci Društva upokojencev Velenje, Društva Invalid Konovo, Medobčinskega društva Šaleške doline ter zaposleni v Centru za socialno delo Velenje. Le-ti hrano na osnovi urejenih seznamov razdelijo socialno ogroženim posameznikom in družinam.

Ker je bil projekt Viški hrane med občankami in občani dobro sprejet, ga bomo prostovoljci velenjskih organizacij izvajali tudi v letošnjem letu. Ob tej priložnosti se zahvaljujemo vsem kolektivom v trgovskih centrih za vsakodnevno pripravo viškov hrane.