Donirana hrana

31.12.2016

V mestni občini Velenje od meseca marca 2014 izvajamo projekt Donirana hrane, katerega glavni namen je organizirati prevzem in predajo hrane, ki je pred iztekom roka uporabnosti in bi jo drugače trgovci ob koncu dneva dali v uničenje. Hrano v Velenju donirajo Mercator, Interspar Šalek Selo, Interspar Velenjka ter Spar Center, od sredine leta 2019 pa tudi obe Hoferjevi trgovini in LIDL.

Krovno projekt koordinira Zveza Lions klubov Slovenije, v Velenju pa prevzem hrane organiziramo prostovoljci in člani Lions kluba, Rotary kluba Velenje, Območnega združenja Rdečega križa Velenje ter Strokovnega sveta za socialna vprašanja pri Območni organizaciji Socialnih demokratov Velenje, ki vsak večer viške hrane dostavijo v zbiralnico, kjer se primerno shrani do jutra. Zjutraj hrano izmenično prevzamejo prostovoljci Društva upokojencev Velenje, Društva Invalid Konovo in Medobčinskega društva Šaleške doline. Le-ti hrano na osnovi urejenih seznamov Centra za socialno delo Velenje razdelijo socialno ogroženim posameznikom in družinam.

Sodelujoči prostovoljci pri projektu, ki smo zadolženi za prevoz hrane, smo opravili tudi izobraževanje iz HACCP sistema. Mestna občina Velenje je zagotovila sredstva za nakup štirih termičnih posod za prevoz viškov hrane in uredila primeren prostor za zbiranje hrane, podjetje BSH pa je v 2023 doniralo še dodatne hladilnike.

Zgodovina izvajanja projekta od leta 2015 dalje kaže na nenehen porast količine podarjene hrane.

V letu 2015 smo tako razdelili skupaj 18 ton sadja, zelenjave, žit, testenin, pečenega mesa, sendvičev ter ostalih mesnih izdelkov. Zbrali in razdelili smo 53 tisoč kosov kruha, pekovskega peciva, mlečnih izdelkov, mleka ter jajc. Skupna vrednost razdeljenih viškov hrane je znašala preko 81.000 EUR.
V letu 2016 so bile zbrane količine še večje: 76 tisoč kosov hrane v skupni vrednosti 95.000 EUR.
V letu 2017 smo razdelili že 4,4 ton sadja, zelenjave, pečenega mesa, sendvičev in ostalih mesnih izdelkov ter 82.385 kosov kruha, pekovskega peciva, mlečnih izdelkov, mleka in jajc. Skupna vrednost razdeljene hrane je znašala 105.396 EUR.
V letu 2018 je vrednost v projektu zbrane hrane dosegla 122.659 EUR.
V letu 2019 smo sodelujoči prostovoljci razdelili 11,5 ton sadja, zelenjave, pečenega mesa, sendvičev in ostalih mesnih izdelkov ter 108.807 kosov kruha, pekovskega peciva, mleka, mlečnih izdelkov in jajc. Skupna vrednost razdeljene podarjene hrane je znašala 143.469 EUR.
V letu 2020 smo prostovoljci razdelili 12,5 ton sadja, zelenjave, pečenega mesa, sendvičev in ostalih mesnih izdelkov ter 115.392 kosov kruha, pekovskega peciva, mleka, mlečnih izdelkov in jajc v skupni vrednosti 147.242 EUR.
Leta 2021
smo razdelili 33 ton sadja, zelenjave, pečenega mesa, sendvičev in ostalih mesnih izdelkov ter 138.447 kosov kruha, pekovskega peciva, mleka, mlečnih izdelkov in jajc. Skupna vrednost razdeljene (podarjene) hrane je znašala rekordnih 223.717,75 EUR.
V letu 2023 nas je 80 prostovoljcev (od tega 20 članov Rotary kluba Velenje) zbralo in razdelilo 90 ton hrane v skupni vrednosti skoraj 495.000 EUR. Hrana je bila tedensko razdeljena 400 občanom z družinskimi člani.

Ker je projekt Donirana hrana med občankami in občani dobro sprejet, ga bomo prostovoljci velenjskih organizacij izvajali tudi v prihodnje. Vsi sodelujoči prostovoljci in klubi ter društva v projektu se zahvaljujemo kolektivom v trgovskih centrih za pomoč pri projektu.