Načela in vrednote

Poslanstvo Rotarija je "vzpodbujati in krepiti ideale nudenja pomoči kot temelja dragocenih podvigov".

Ideale nudenja pomoči Rotarijci krepijo z razvojem poznanstev kot priložnosti za dobrodelne dejavnosti, torej s promocijo visokih etičnih meril v poslu in v poklicu, prek nudenja pomoči v svojem osebnem, poslovnem in skupnostnem življenju; s pospeševanjem mednarodnega razumevanja ter dobre volje in miru.

Klubske usluge
Pripadnost skupnosti ni pristna, če ne prevzameš tudi določene odgovornosti do nje. Od vsakega člana se pričakuje, da bo naklonjeno sodeloval v programu, ki ga ima klub; torej da vpeljuje nove člane in prijazno sprejema goste, sodeluje v klubskih odborih in sprejema različne funkcije v klubu (tajnik, član posebnega odbora, klubski mojster, predavatelj, zakladnik itd.). Klubske usluge pomenijo, da je član pripravljen pomagati v dejavnosti kluba in rotarijstva na sploh.

Poklicne usluge
Mednje sodi etično ravnanje in obnašanje v poklicnem življenju ter preizkus štirih vprašanj, s katerimi lahko preverjamo, ali delujemo po rotarijskih načelih v poklicu in življenju nasploh.

Združene usluge
Združene usluge pomenijo pripravljenost pomagati in podpirati dobrodelne, vzgojne in podobne organizacije, ki služijo dobremu v skupnosti ter sodelovati v dejavnostih določene skupnosti (polis). Ta dejavnost je politična, vendar jo moramo strogo ločevati od strankarske politike. V akcijah mora rotarijec aktivno sodelovati, pri čemer ne sme prejemati plačila.

Mednarodne usluge
Sem sodi strpnost do drugih narodnosti in razumevanje med narodi, in sicer: - pomoč in sodelovanje na mednarodnih prireditvah (tudi drugih Rotary klubov), - osebni stiki s pripadniki drugih držav doma in v tujini.

Rotary in mladi
Pri vzgoji mladih so dolžni sodelovati in pomagati vsi člani kluba. V vsakem Rotary klubu je določen član, ki se ukvarja z izključno mladinskimi uslugami. Gre za pomoč mladim, da se aktivno zaposlijo. Vzgoja mladih se nanaša na otroke članov, posebno v univerzitetnih mestih, kjer so rotarijske mladinske skupine. Te skupaj organizirajo kulturne in dobrodelne prireditve. Vzgoja pomeni tudi možnost za vse druge mladostnike, ki želijo negovati miselnost Rotary-ja. V Interactu ali Rotaractu se lahko pod patronatom rotarijca oblikuje majhno skupnost. Pomembno področje rotarijskega delovanja je tudi izmenjava mladih v obliki štipendij, študijskih skupin in poletnih mladinskih taborov po svetu.